Velké kaktusy (pavilon F)

Obří druhy kaktusů, jako Cereus spp., Pachycereus spp. nebo Echinocactus grusonii jsou zde vysazeny do volné půdy a mohou svými kořeny prorůstat až do podloží zahrady. Volné kořeny a výška skleníku jim tak dovoluje dorůst naprosto úctyhodných rozměrů.

V expozici naleznete i největší druh kaktusu na světě, saquáro obrovské (Carnegia gigantea). V přírodě dorůstá výšky kolem 20 m a dožívá stáří 200–250 let. Jedná se však o mimořádně

pomalu rostoucí druh, takže náš exemplář, vypěstovaný ze semene v roce 2002 je

vlastně ještě miminko.

Málo kdo tuší, že známé tillandsie, mají podobné ekologické optimum jako většina kaktusů. Proto pavilon F hostí také část kolekce rodu Tillandsia, Agave a dalších.

A co by ještě nemělo uniknout vaší pozornosti?

CEREUS JAMACARU – dorůstá až 6 metrů. Kvete v noci a opylují ho netopýři.

ECHINOCACTUS GRUZONII – říká se mu Zlatá koule.

OPUNTIA FICUS-INDICA (OPUNCIE MEXICKÁ) – plod se konzumuje jako ovoce. Články jako zelenina nebo píce. Na článcích parazituje červec nopálový, z něhož se získává červené barvivo. Sušené články se zpracovávají na mouku, ze které se peče nopálový chléb.

NOLINA RECURVATA „sloní noha“ – dorůstá do 8 metrů. V dolní část rostliny je kaudex (tlustá část rostliny). Rostlina v něm zadržuje vodu pro období sucha.

ACACIA CORNIGERA (KAPINICE RŮŽKATÁ) – myrmekofilní druh, tzn. že žije s mravenci. Ti mají zázemí v jejích dutých trnech. Chrání rostlinu před škůdci a z okolí odstraňují semena jiných rostlin, které by kapinici mohli konkurovat.

AGAVE (RŮZNÉ DRUHY)- agáve kvete jen jednou za život (může to trvat 10, ale i 30 a více let). U velkých druhů je to pak opravdu velká událost.

Jak se k nám dostanete

MHD

tramvaj č. 2 nebo č. 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická zahrada

Od tramvajové zastávky Vás čeká ještě 7 minut chůze k hlavnímu vchodu do zahrady.

PARKOVÁNÍ

Nejbližší parkoviště se nachází v ulici Purkyňova. Nejedná se o hlídané parkoviště.
Parkování je zpoplatněno dle městského tarifu C.