Paleotropis (pavilon G)

Tento model hostí řadu lián a epifytů, jako by tomu bylo v přírodě. Kompozici můžete pozorovat i z horního patra a ocitnout se tak pomyslně v korunách deštného pralesa. Jedním z unikátů pavilonu je největší zmijovec titánský (Amorphophallus titanum), rostlina se zdánlivě největším květem na světě. Zdánlivě, protože se ve skutečnosti jedná o květenství drobných kvítků srostlých do jednoho celku. V době květu smrdí jako mršina a naše zahrada je jednou z mála institucí na světě, kde se tuto rostlinu podařilo opylovat a rozmnožit semeny.

V letních měsících zdobí jezírko tropické druhy leknínů a pestrobarevné kultivary z nich odvozené. Ale přijďte si je prohlédnout brzy ráno! Některé druhy jako leknín posvátný (Nymphaea lotus) kvetou jen od půlnoci do rána.

V pavilonu si můžete prohlédnout také řadu užitkových rostlin např. rýži setou (Oryza sativa), banánovník Fehi (Musa fehi), který má největší listy ze všech rostlin v naší zahradě nebo také skořicovník pravý (Cinnamomum verum).

A co by ještě nemělo uniknout vaší pozornosti?

CYPERUS PAPYRUS (šáchor papírodárný) – právě tato rostlina se ve starověku používala k výrobě papíru.

AMORPHOPHALLUS TITANUM (ZMIJOVEC TITÁNSKÝ) – pochází ze Sumatry. Má největší nevětvené květenství na světě. Kvete v podvečer a v noci, ale jen jedinou noc. Zvýšenou teplotou a silným zápachem láká opylovače – mrchožravé brouky.
V naší botanické zahradě už kvetl 3x. Naposledy v roce 2017, kdy se povedlo umělé opylení a uzrálo asi 400 semen, které jsme rozeslali do botanických zahrad po celém světě.
V České republice jsme jediná botanická zahrada, které se podařilo tuto rostlinu přivést ke květu.

FICUS BENJAMINA (FÍKOVNÍK DROBNOLISTÝ) – dorůstá do výšky 30 metrů. Chová se jako škrtič. Vyklíčí v koruně stromu a začne spouštět dolů vzdušné kořeny, ty propojí v těsnou armaturu a strom se udusí. On pak zabere jeho místo.

STRONGYLODON MACROBOTRYS – ovíjivá liána, jejíž raritou je modrozelená barva květů. Díky nim se jí říká nefritová liána. Opylují ji netopýři a kaloni. Je kriticky ohrožená z důvodu nešetrného odlesňováním pralesů.

Jak se k nám dostanete

MHD

tramvaj č. 2 nebo č. 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická zahrada

Od tramvajové zastávky Vás čeká ještě 7 minut chůze k hlavnímu vchodu do zahrady.

PARKOVÁNÍ

Nejbližší parkoviště se nachází v ulici Purkyňova. Nejedná se o hlídané parkoviště.
Parkování je zpoplatněno dle městského tarifu C.