Lekníny (pavilon L)

Můžete zde spatřit jak největší lekníny: viktorii cruzovu a v. královskou (Victoria cruziana, V. amazonica), tak nejmenší leknín světa, Nymphaea thermarum, mimořádně vzácnou raritu, která byla lidskou činností v přírodě již zcela vyhubena.

Speciálně pro tropické lekníny byl v roce 2014 tento pavilon vystavěn. V nádržích kolem něj i na dalších místech v zahradě můžete obdivovat pestrobarevné kultivary venkovních, mrazuvzdorných leknínů. Je však třeba připomenout, že lekníny jsou sezónní záležitostí, a proto je můžete pozorovat pouze od května do konce září.

A co by ještě nemělo uniknout vaší pozornosti?

VIKTORIE KRÁLOVSKÁ (VICTORIA AMAZONICA) – pochází z jižní Ameriky. Její listy mají v průměru 3 metry.  Má noční květy, první noc kvete bíle a druhou noc sytě růžově.

VIKTORIE CRUZOVA (VICTORIA CRUZIANA) – pochází z jižní Ameriky. Má menší listy než Viktorie královská, ale s vyšším okrajem. Kvete stejně – tedy první noc bíle a druhou noc můžete pozorovat sytě růžový květ.

EURYALE FEROX (LEKNÍNOVEC  HROZIVÝ) – pochází z Asie. Jeho velké ostnité listy měří v průměru asi 130 centimetrů. Květe fialově. V Asii se pěstuje pro škrobová semena.

Jak se k nám dostanete

MHD

tramvaj č. 2 nebo č. 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická zahrada

Od tramvajové zastávky Vás čeká ještě 7 minut chůze k hlavnímu vchodu do zahrady.

PARKOVÁNÍ

Nejbližší parkoviště se nachází v ulici Purkyňova. Nejedná se o hlídané parkoviště.
Parkování je zpoplatněno dle městského tarifu C.