Australis (pavilon C)

Nad vaše hlavy se tu sklání větve blahovičníků (Eukalyptus).

Atmosféru australské přírody dokresluje oranžová zem a soustavné volání holoubků diamantových (Geopelia cuneata), kteří bydlí ve voliéře v horní části pavilonu. 

Vaši cestu australským kontinentem lemují tvrdolisté keře rodů Banksia, Melaleuca, Casuarina nebo také majestátný žlutokap (Xanthorrhoea). V pavilonu najdete i jednu z nejnebezpečnějších rostlin – spalující kopřivák morušovitý (Dendrocnide moroides). Je však vysazen tak, abyste se jej nemohli dotknout – přeci jen, jsme moc rádi, když k nám přijdete, ale je v našem společném zájmu, abyste od nás i ve zdraví odešli.

A co by ještě nemělo uniknout vaší pozornosti?
Většina rostlin jsou pyrofyty – to znamená, že příznivě snáší požáry. V menší části skleníku jsou rostliny ze severní oblasti s letními dešti.

BRACHYCHITON RUPESTRIS (lahvový strom) – za sucha opadavý a přežít mu pomáhá lahvicovitě ztloustlý kmen, který si v měkkém dřevě drží zásobu vody.

DENDROCNIDE MOROIDES (KOPŘIVÁK MORUŠOVITÝ) – polokeř z čeledi Urticaceae (kopřivovité), jeho žahavé žlázy obsahují roztok jedovatých látek, které se při manipulaci s rostlinou dostávají do okolí. Jedná se o jedovatý aerosol, který a silně dráždí sliznice dýchacího ústrojí. Jestliže mezi těmito rostlinami proběhne například kůň, zešílí bolestí a musí se zastřelit.

Ve větší části skleníku jsou rostliny z jižní oblasti se zimními dešti.

CASUARINA EQUISETIFOLIA (PŘESLIČNÍK OBECNÝ) – listy se podobají peří ptáka kasuára. Mají hluboké kořeny, které zpevňují půdu a odolávají větru. Proto se často používají jako větrolamy.

XANTHORRHOEA GLAUCA (ŽLUTOKAP ŠEDÝ) – při poranění roní žlutou pryskyřici. Květenství dosahuje až 4 metrů. Rostlina, kterou si můžete prohlédnout v naší zahrady je přímo z Austrálie, kde ji vykopali při stavbě silnice.

EUCALYPTUS ERYTHROCORYS – má nápadnou borku, odlupující se v plátech a odpadávající při požáru.

Jak se k nám dostanete

MHD

tramvaj č. 2 nebo č. 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická zahrada

Od tramvajové zastávky Vás čeká ještě 7 minut chůze k hlavnímu vchodu do zahrady.

PARKOVÁNÍ

Nejbližší parkoviště se nachází v ulici Purkyňova. Nejedná se o hlídané parkoviště.
Parkování je zpoplatněno dle městského tarifu C.